Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a Kormány az 1312/2016 (VI.13.) Korm. határozatával döntött arról, hogy a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) jogutódlással 2016. december 31 - ével megszűnt. Ezúton szeretnénk felhívni a figyelmét arra, hogy jelen weblap archív honlapként működik, tartalma nem frissül. Kérjük, hogy az aktuális információért keresse fel az illetékes jogutódok által működtetett honlapokat (nyilvantarto.hu, web-lak.hu, kormanyhivatal.hu). Okmányügyeiket változatlanul, személyesen a kormányablakokban (Részletes információ: https://kormanyablak.hu/hu) és az okmányirodákban, interneten a „Webes Ügysegéd” segítségével intézhetik, valamint ügyintézéssel kapcsolatos általános tájékoztatással 0-24 órában a 1818-as telefonszámon elérhető Kormányzati Ügyfélvonal áll a rendelkezésükre.
Forgalmi engedély

A forgalmi engedély, az ideiglenes forgalomban tartási engedély, valamint a lassú járműre, annak pótkocsijára és a négykerekű segédmotoros kerékpárra kiadott igazolólap olyan hatósági engedély, amely a jármű közúti forgalomban történő részvételének jogszerűségét igazolja.
A forgalmi engedély az érvényesség idejétől függően állandó vagy ideiglenes.
Állandó forgalmi engedélyt kell kiadni az állandó, valamint a vámhatóság által nyilvántartásba vett ideiglenes rendszámtáblával ellátott járművekre.
Ideiglenes forgalmi engedélyt kell kiadni a Z, a CD, az SP betűjelű ideiglenes rendszámtáblához.
Ideiglenes forgalomban tartási engedélyt kell kiadni az E, az M és a P ideiglenes rendszámtáblához, valamint a forgalomba helyezett, vagy forgalomból kivont, de érvényes műszaki vizsgával nem rendelkező jármű esetében.

Jogosultak köre

A forgalmi engedélyben és a nyilvántartásban üzembentartóként azt a természetes személyt, jogi személyiséggel rendelkező vagy jogi személyiség nélküli szervezetet lehet feltüntetni, aki a jármű jogszerű üzemeltetésére szerződés vagy más, hitelt érdemlően igazolt jogcím alapján jogosult.
Üzembentartó csak az lehet, akinek/amelynek

  • természetes személy üzembentartó esetében – állampolgárságra tekintet nélkül – a lakcíme és szokásos tartózkodási helye is, vagy
  • nem természetes személy esetében székhelye vagy telephelye

Magyarország területén van.
Az üzembentartó teljes körűen gyakorolja a jármű használatával és forgalomban tartásával kapcsolatos jogokat, valamint felelős az üzembentartót terhelő kötelezettségek teljesítéséért mindaddig, amíg a jármű tulajdonosa a közlekedési igazgatási hatóság felé tett egyoldalú nyilatkozattal az üzemben tartás jogát tőle vissza nem vonja. Ez magában foglalja különösen a gépjármű felelősségbiztosítási kötelezettséget, a jármű időszakos vizsgálati kötelezettségét, forgalomból történő ideiglenes kivonásának és a kivonás megszüntetésének és a jármű ismételt forgalomba helyezése kezdeményezésének jogát, továbbá az üzembentartói adatok változásának bejelentését, valamint a forgalmi engedély, a rendszámtábla és a regisztrációs matrica pótlásának kezdeményezését.

Hol intézhető

Forgalmi engedélyhez kapcsolódó ügyintézés

  • jármű első forgalomba helyezése
  • üzembentartói jog változása
  • a tulajdonjog változás nyilvántartásba vétele (átírás)
  • forgalmi engedély pótlása illetve cseréje
  • a jármű vagy az üzembentartó adatainak, valamint a forgalmi engedélyben feltüntetett bármely más adat változása
  • a forgalmi engedély hátoldalán a címke vagy a hivatalos feljegyzések részére fenntartott hely betelte

Forgalmi engedély kiállítása bármelyik közlekedési igazgatási hatóságnál (a fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatala, kormányablak) kezdeményezhető személyesen vagy meghatalmazással.

Szükséges iratok

A forgalmi engedély cseréjéhez és pótlásához szükséges iratok:

  • az adatváltozásokat igazoló okirat a forgalmi engedély cseréje esetén
  • pótlás esetén az eltulajdonítás miatt tett rendőrségi feljelentés, vesztés vagy megsemmisülés miatti pótlás esetén a tulajdonos okmányirodában tett, jegyzőkönyvbe foglalt nyilatkozata
  • a forgalmi engedély illetékének megfizetését tanúsító igazolás, amennyiben az eljárás nem illetékmentes

Természetes személy esetén

  • a kérelmező személyazonosságát igazoló érvényes okmány
    (személyazonosító igazolvány, kártya formátumú vezetői engedély, útlevél)
  • meghatalmazás eredeti példánya (képviseleti eljárás esetén)

Jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén

  • a közjegyzői aláírás-hitelesítéssel ellátott címpéldány, avagy ennek közjegyző által hitelesített másolata vagy ügyvéd által ellenjegyzett aláírás-minta

A közlekedési igazgatási hatóság elektronikus úton, közvetlen lekérdezéssel szerzi meg a cégnyilvántartásból a gazdasági társaság képviselőjének közjegyzői aláírás-hitelesítéssel ellátott címpéldányát vagy az ügyvéd által ellenjegyzett aláírás-mintáját, valamint a gazdasági társaság cégkivonatát, ha az a kérelem elbírálásához szükséges és az érintett gazdasági társaság az iratot a cégbírósághoz benyújtotta és ezt a tényt a cégjegyzék tartalmazza.

  • a cég ügyintézőjének eljárási jogosultságát igazoló okirat (pl.: teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba foglalt meghatalmazás)
  • az ügyben eljáró természetes személy személyazonosságát igazoló érvényes okmány (személyazonosító igazolvány, kártya formátumú vezetői engedély, útlevél)
Költségek

A forgalmi engedély kiadására irányuló eljárás illetéke 6000 forint.

Illetékmentes a forgalmi engedély kiállítása,

  • ha a csere családi állapotból eredő névváltozáson alapul,
  • ha az okmányt eltulajdonították,
  • ha a csere a hatóság téves bejegyzésén alapul,
  • ha az okmány gyártáshibás,
  • ha kérelemre az okmányiroda vezetője (jegyző) személyes költségmentességet engedélyezhet.-1-299
További információ
1818,   +36-1-299-7206,   Fax: +36-1-299-7297      
Ügyintézési idő

Azonnal, de legfeljebb 8 nap, ha a kérelem és mellékletei, valamint a hatóság rendelkezésére álló adatok (ide értve az olyan adatokat is, amelyek szolgáltatására a kérelmező nem kötelezhető) alapján a tényállás tisztázott,nincs ellenérdekű ügyfél ésaz eljárásra irányadó ügyintézési határidő nem éri el a két hónapot, vagy a hatvan napot.

Ha a fenti feltételek nem állnak fenn 21 nap.

Érdemes tudni
  • A forgalmi engedély, az ideiglenes forgalomban tartási engedély, a törzskönyv és a rendszámtábla, valamint a regisztrációs matrica arra a járműre érvényes, amelyre azt kiadták, vagy engedélyezték.
  • A törzskönyv jogosítottjának hozzájárulása nélkül az üzembentartói jog átruházása nyilvántartásba nem vehető.
  • Közúti forgalomban a járművel az állandó forgalmi engedélyben feltüntetett műszaki érvényesség időpontjáig, vagy a vámhatóság általi nyilvántartásba vételkor meghatározott újrakiviteli határidőig lehet jogszerűen részt venni.
  • Ha az állandó forgalmi engedély műszaki érvényességi ideje lejárt, a közlekedési hatóságnak a műszaki vizsgáról szóló értesítése, vizsgahatározata, valamint berendelő határozata a jármű műszaki megvizsgálásának napjáig, de legfeljebb az érvényességi idő lejártát követő harminc napig - ezt követően pedig csak a vizsga napján - jogosít a közúti forgalomban való részvételre.
  • A közlekedési igazgatási hatóság a járműnyilvántartásba bejegyzéssel egyidejűleg a forgalmi engedély „Hivatalos feljegyzések” rovatába jegyzi be a közlekedési hatóság által kiállított vagy elektronikus úton megküldött Műszaki Adatlap „Záradékok” rovatában feltüntetett, a jármű jellemzőire vonatkozó adatokat.
Elektronikus ügyintézés

Elektronikus ügyintézésre nincs lehetőség. A kérelmet a közlekedési igazgatási hatóság állítja elő az ügyintézés során, elektronikus úton.

Letölthető anyagok

Az ügyhöz formanyomtatvány nem tartozik.

Fogalmak
Forgalmi engedély
Állandó forgalmi engedély
Ideiglenes forgalmi engedély
Ideiglenes forgalomban tartási engedély
Személyazonosító okmányok:
Harmonizált adattartalmú forgalmi engedély
Nem harmonizált adattartalmú forgalmi engedély
Üzembentartó
Belföldi üzembentartó
Forgalmi engedély pótlása
Gyakran ismételt kérdések
Mit tartalmaz a Forgalmi engedély?
Mit jelent üzembentartónak lenni?
Lemondhatok-e az üzembentartói jogról?
Jogszabályok
  • 1988. évi I. törvény a közúti közlekedésről
  • 1990. évi XCIII. törvény az illetékekről
  • 1999. évi LXXXIV. törvény a közúti közlekedési nyilvántartásról
  • 2004. évi CXL. törvény a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól
  • 180/2005. (IX. 9.) Korm. rendelet a közigazgatási hatósági eljárásban a személyes költségmentesség megállapításáról
  • 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról

A jogszabályok megtalálhatók a www.magyarorszag.hu honlapon a jogszabálykeresőben.