Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a Kormány az 1312/2016 (VI.13.) Korm. határozatával döntött arról, hogy a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) jogutódlással 2016. december 31 - ével megszűnt. Ezúton szeretnénk felhívni a figyelmét arra, hogy jelen weblap archív honlapként működik, tartalma nem frissül. Kérjük, hogy az aktuális információért keresse fel az illetékes jogutódok által működtetett honlapokat (nyilvantarto.hu, web-lak.hu, kormanyhivatal.hu). Okmányügyeiket változatlanul, személyesen a kormányablakokban (Részletes információ: https://kormanyablak.hu/hu) és az okmányirodákban, interneten a „Webes Ügysegéd” segítségével intézhetik, valamint ügyintézéssel kapcsolatos általános tájékoztatással 0-24 órában a 1818-as telefonszámon elérhető Kormányzati Ügyfélvonal áll a rendelkezésükre.
Lassú jármű forgalomba helyezése és " M" betűjelű rendszámtábla kiadása
Feltétele

A lassú jármű és lassú jármű pótkocsija forgalomba helyezése esetén az általános szabályok megegyeznek az új jármű első forgalomba helyezésnél és a használt jármű forgalomba helyezésénél írtakkal.

A forgalomba helyezésre nem kötelezett lassú járművek közül a mezőgazdasági erőgépek M betűjelű ideiglenes rendszámtáblával, ideiglenes forgalomban tartási engedéllyel és a rendszámtáblához tartozó indítási naplóval vehetnek részt a közúti forgalomban.

"M" betűjelű ideiglenes rendszámtáblával történő, ideiglenes forgalomban tartás lassú járművek közül, magajáró mezőgazdasági erőgépek esetén akkor engedélyezhető, ha a jármű:

  • a magajáró mezőgazdasági és erdészeti betakarító gép (arató-cséplő gépek, szecskázó gépek, cukorrépa betakarító gépek, zöldségbetakarító gépek, szőlőkombájnok, fakombájnok és erdészeti kiközelítők)
  • a magajáró műtrágya- és szervestrágya szóró gép
  • a magajáró permetezőgép
  • a speciális magajáró eszközhordozó alváz
  • a mezőgazdasági tevékenységre alkalmazandó magajáró rakodógép,

amely tervezési sebessége szerint 25 km/óránál gyorsabb sebességgel haladni nem képes, illetve amelynek megengedett legnagyobb sebességét a típusbizonyítvány, illetőleg a közlekedési hatóság 25 km/óra értékben határozta meg.

Az "M" betűjelű ideiglenes rendszámtáblához kiadásra kerül, az ideiglenes forgalomban tartási engedély és az indítási napló, amely a közúti forgalomban való részvétel feltétele.

Hol intézhető

Lassú jármű forgalomba helyezése, és az "M" betűjelű ideiglenes rendszámtábla kiadása bármelyik közlekedési igazgatási hatóságnál (a fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatala, okmányirodában, kormányablakban) kérelmezhető.

Szükséges iratok

A lassú jármű és pótkocsija forgalomba helyezése iránti kérelem esetén:

A csatolt és a bemutatandó dokumentumok köre megegyezik új jármű első forgalomba helyezésnél és a használt jármű forgalomba helyezésénél írtakkal, azzal az eltéréssel, hogy csatolni kell az igazoló lap igazgatási szolgáltatási díjának befizetéséről szóló igazolást.

Az "M" betűjelű ideiglenes rendszámtábla használata és ideiglenes fogalomban tartási engedély iránti kérelem esetén:

Csatolni kell:

  • az ügyfél nyilatkozatát a felvenni kívánt rendszámtáblák, valamint az ilyen rendszámtáblára kötelezett járművek darabszámára, gyártmányára, típusára és egyedi azonosíthatóságára vonatkozó adatokkal,
  • az ügyfél nyilatkozatát az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblával közúton közlekedő járművek biztonságos közlekedésre való alkalmasságáról,
  • az igazgatási szolgáltatási díj befizetéséről szóló igazolást,
  • a mezőgazdasági erőgép gépkönyvéről, típusbizonyítványáról vagy a Műszaki Adatlapról készült – ügyintéző által hitelesített – másolatot.

Be kell mutatni:

  • mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv által külön jogszabály alapján megállapított regisztrációs számról kiadott igazolást,
  • a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás megkötésének igazolását,
  • a bizalmi vagyonkezelői minőséget igazoló okiratot,
  • személyes megjelenés esetén az ügyfél, képviseleti eljárás esetén a meghatalmazott személyazonosságot igazoló érvényes okmányt (személyazonosító igazolvány, útlevél, kártyaformátumú vezetői engedély)
  • jogi személy esetén, ha a közlekedési igazgatási hatóság a kérelemről azonnal dönt a közjegyzői aláírás-hitelesítéssel ellátott címpéldányt, avagy ennek közjegyző által hitelesített másolatát vagy az ügyvéd által ellenjegyzett aláírás-mintát,
    A közlekedési igazgatási hatóság elektronikus úton, közvetlen lekérdezéssel szerzi meg a cégnyilvántartásból a gazdasági társaság képviselőjének közjegyzői aláírás-hitelesítéssel ellátott címpéldányát vagy az ügyvéd által ellenjegyzett aláírás-mintáját, valamint a gazdasági társaság cégkivonatát, ha az a kérelem elbírálásához szükséges, és az érintett gazdasági társaság az iratot a cégbírósághoz benyújtotta és ezt a tényt a cégjegyzék tartalmazza.
  • a cég ügyintézőjének eljárási jogosultságát igazoló okiratot (pl. teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba foglalt meghatalmazás)

Képviseleti eljárás esetén mellékelni kell

  • teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba foglalt meghatalmazást
Költségek

Lassú jármű esetén:

  • az igazoló lap díja: 4800 forint
  • törzskönyv illetéke: 6000 forint
  • 1 pár különleges rendszámtábla díja: 8500 forint, vagy
    1 db különleges rendszámtábla díja: 5 500 forint

"M" betűjelű ideiglenes rendszámtábla kiadása esetén:

  • az M betűjelű ideiglenes rendszámtábla kiadásának és használatának engedélyezése 19 500 Ft, mely tartalmazza az ideiglenes forgalomban tartási engedély és az indítási napló díját is,
  • M betűjelű ideiglenes rendszámtábla használati jogosultságának meghosszabbítása : 6500 forint
További információ
Telefon: 1818,   +36-1-299-7206;   Fax: +36-1-299-7297
Ügyintézési idő

Lassú jármű esetén:

Azonnal, de legfeljebb 8 nap, ha a kérelem és mellékletei, valamint a hatóság rendelkezésére álló adatok (ide értve az olyan adatokat is, amelyek szolgáltatására a kérelmező nem kötelezhető) alapján a tényállás tisztázott, nincs ellenérdekű ügyfél és az eljárásra irányadó ügyintézési határidő nem éri el a két hónapot, vagy a hatvan napot.

Ha a fenti feltételek nem állnak fenn 21 nap.

Az "M" betűjelű ideiglenes rendszámtábla kiadása esetén:

Azonnal, de legfeljebb 8 nap, ha a kérelem és mellékletei, valamint a hatóság rendelkezésére álló adatok (ide értve az olyan adatokat is, amelyek szolgáltatására a kérelmező nem kötelezhető) alapján a tényállás tisztázott, nincs ellenérdekű ügyfél és az eljárásra irányadó ügyintézési határidő nem éri el a két hónapot, vagy a hatvan napot.

Ha a fenti feltételek nem állnak fenn 21 nap.

Érdemes tudni

A vizsgáló állomáson forgalomba helyezés előtti vizsgálat céljából be kell mutatni azt a lassú járművet, amely közúton személy- vagy teherszállítást végez, pótkocsit vontat, továbbá a lassú jármű teherszállító pótkocsiját. Forgalomba helyezés előtti vizsgálat céljából bemutatható továbbá az olyan egyéb lassú jármű, valamint az önjáró munkagép és mezőgazdasági erőgép is, amelyet az üzemben tartója lassú járműként forgalomba kíván helyezni, vagy M betűjelű rendszámtáblával ellátva ideiglenesen forgalomban kíván tartani.

A forgalomba helyezés előtti vizsgálat elvégzését a közlekedési hatóságtól kell kérni.

A forgalomba helyezés előtti vizsgálatról a fővárosi és megyei kormányhivatalok közlekedési hatóságai tudnak érdemi információval szolgálni

A lassú jármű, a lassú jármű pótkocsija vagy a mezőgazdasági vontató forgalomba helyezésére irányuló kérelem elbírálása során a jármű tulajdonjogának hitelt érdemlő igazolása hiányában a származás-ellenőrzés elvégzése, valamint törzskönyv kiadása nélkül a forgalmi engedély és a rendszámtábla kiadható az üzemben tartó járműnyilvántartásba történő egyidejű bejegyzésével, feltéve, hogy a jármű magyarországi gyártására, vagy behozatalára 1999. január 1-jét megelőzően került sor, és a forgalomba helyezést kezdeményező ügyfél birtokába kerülése igazolt.

A feni módon nyilvántartásba vett jármű üzembentartója az üzembentartói jogát átruházhatja. Az üzembentartó személy változását igazoló - a közúti közlekedési nyilvántartásba bejegyzett jármű tulajdonjogának, illetve üzembentartó személyének változását igazoló teljes bizonyító erejű magánokiratnak a közlekedési igazgatási eljárásban történő felhasználhatóságához szükséges kötelező tartalmi elemekről szóló kormányrendelet szerinti - teljes bizonyító erejű magánokiraton nem kell feltüntetni a tulajdonos adatait.

A lassú járműhöz és lassú jármű pótkocsijához kiadásra kerül:

  • állandó forgalmi engedély "Igazoló lap" elnevezéssel, amely a közúti forgalomban való részvétel feltétele
  • törzskönyv

Az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblához kiadott ideiglenes forgalomban tartási engedély érvényességi ideje:

  • három év, amely meghosszabbítható a rendszámtábla használatára való jogosultság fennállásának ismételt igazolásával egyidejűleg

Az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblát csak az indítási naplóban bejegyzett járműre vagy járművekre lehet felszerelni.

Az üzemben tartó az ideiglenes forgalomban tartási engedély érvényességi idején belül köteles bejelenteni a közlekedési igazgatási hatóságnál az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblával üzemeltetett járműveket érintő változásokat.

A közlekedési igazgatási hatóság a bejelentés alapján az indítási naplót kiegészíti a használni kívánt jármű adataival, illetve a kérelemnek megfelelően érvényteleníti a már bejegyzett adatokat

Az M betűjelű ideiglenes rendszámtábla nemzeti színű sávozással, H jelzéssel, osztóvonallal és kerettel készül, egy betű és hat szám karaktert tartalmaz, a betű és számkarakterek színe zöld, az alapszín fehér.

Az M betűjelű ideiglenes rendszámtáblával ellátott járművel csak Magyarország területén lehet közlekedni.

A lassú járműre és azzal vontatott pótkocsira szabványtól eltérő színű betűjelet és számjegyet (piros) tartalmazó különleges rendszámtáblát kell kiadni. A rendszámtábla három betűjelből és három számjegyből áll, alapszíne fehér, a karakterei és a keret színe piros.

Elektronikus ügyintézés

Elektronikus ügyintézésre nincs lehetőség.

Letölthető anyagok

Az ügyhöz formanyomtatvány nem tartozik.

Fogalmak
Belföldi üzemben tartó
EGT-állam
Előzetes eredetiségvizsgálat
Forgalmi engedély
Forgalmi engedély pótlása
Harmonizált adattartalmú forgalmi engedély
Használt jármű
Járműkísérő lap
Muzeális jellegű jármű
Nem harmonizált adattartalmú forgalmi engedély
Négykerekű segédmotoros kerékpárok
Származásellenőrzés
Személyazonosító okmányok
Szokásos tartózkodási hely
Törzskönyv
Új jármű
Üzembentartó
Gyakran ismételt kérdések
Miért kell újra és újra eredetiségvizsgálatot készíttetni?
Hol végeznek eredetiségvizsgálatot?
Mire való és miért van szükség származásellenőrzésre?
Milyen dokumentumokat kell megkapnia a jármű eladásakor az új vevőnek?
Mi a következménye, ha nem jelentem be eladóként a jármű eladását?
Mi a következménye, ha nem jelentem be vevőként a jármű megvásárlását?
Ki lehet Magyarországon nyilvántartásba vett jármű üzembentartója?
Mi a következménye, ha nem jelentem be a jármű üzembentartójának személyében bekövetkezett változást?
Mit jelent üzembentartónak lenni?
Lemondhatok-e az üzembentartói jogról?
Jogszabályok
  • 1988. évi I. törvény a közúti közlekedésről
  • 1990. évi XCIII. törvény az illetékekről
  • 1999. évi LXXXIV. törvény a közúti közlekedési nyilvántartásról
  • 2004. évi CXL. törvény a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól
  • 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról
  • 29/2004. (VI. 16.) BM rendelet a közúti közlekedési igazgatási hatósági eljárások díjairól
  • 301/2009 (XII.22.) Korm. rendelet az előzetes eredetiségvizsgálat részletes szabályairól
  • 304/2009. (XII. 22) Korm. rendelet a közúti közlekedési nyilvántartásba bejegyzett jármű tulajdonjogának, illetve üzembentartó személyének változását igazoló teljes bizonyító erejű magánokiratnak a közlekedési igazgatási eljárásban történő felhasználhatóságához szükséges kötelező tartalmi elemekről
  • 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról

A jogszabályok megtalálhatók a www.magyarorszag.hu honlapon a jogszabálykeresőben.