Hatósági erkölcsi bizonyítvány

A hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállításával kapcsolatos ügyek tekintetében a bűnügyi nyilvántartó szerv jár el országos illetékességgel.

Jogosultak köre

Bármely természetes személy – állampolgárságtól függetlenül – jogosult hatósági erkölcsi bizonyítvány iránti kérelmet előterjeszteni.

Hol intézhető

A bizonyítvány iránti kérelem benyújtható:

  • postai úton
  • elektronikus úton- Ügyfélkapu regisztrációval rendelkező ügyfelek Webes Ügysegéd alkalmazáson, valamint OkmányApp mobil applikáción keresztül igényelhetnek hatósági erkölcsi bizonyítványt;
    • Telefonos Azonosítóval rendelkező ügyfelek telefonon keresztül igényelhetnek hatósági erkölcsi bizonyítványt (a 1818 számon hívható Kormányzati Ügyfélvonalon keresztül).
  • személyesen a bűnügyi nyilvántartó szerv ügyfélszolgálatán (1097 Budapest, Vaskapu utca 30/A.) az alábbi ügyintézési időben, kizárólag előzetes időpontfoglalással (a 1818 számú Kormányzati Ügyfélvonalon):
    hétfőtől - csütörtökig 8:00 és 16:30 között
    pénteken: 8:00-14:00 között
  • személyesen a kormányablakokban.
  • külföldről Magyarország diplomáciai és konzuli képviseletein személyes megjelenéssel lehet a hatósági erkölcsi bizonyítvány iránti kérelmet előterjeszteni. A konzulátushoz benyújtott kérelemmel kapcsolatos eljárásért, valamint a konzuli hatóság által teljesített szolgáltatásért (pl. hiteles fordítás készítése) konzuli díjat kell fizetni. A díjat a konzulátusok egyedileg határozzák meg. Az elkészült hatósági erkölcsi bizonyítványok a kérelmet továbbító állam által meghatározott módon
    - papír formában, a Külügyminisztériumon keresztül, diplomáciai kézbesítés útján,
    vagy
    - elektronikus közokiratként, e-mail útján kerülnek kézbesítésre.

    A kiállított bizonyítvány átvehető:

    • a postai úton, az elektronikus úton, valamint a telefonon keresztül kérelmezett bizonyítvány kizárólag papír formában készül el és postai úton, tértivevényes küldeményként, a kérelemben megjelölt címen vehető át, ahol a bizonyítvány átvételére kizárólag a címzett jogosult;
    • a személyes megjelenéssel előterjesztett kérelemre kiállított, papír alapú bizonyítvány kizárólag személyesen a bűnügyi nyilvántartó szerv ügyfélszolgálatán vehető át,
    • a külföldön kérelmezett bizonyítvány kizárólag papír formában vehető át Magyarország diplomáciai és konzuli képviseletein.
    Szükséges iratok

    Az ügyintézéshez szükséges:

    • postai úton történő előterjesztés esetén a hiánytalanul kitöltött és aláírt „Hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállítása iránti kérőlap”szükséges az eljárás megindításához;
    • személyes megjelenéssel előterjesztett kérelmezés esetén érvényes személyazonosításra alkalmas okmány (személyazonosító igazolvány, útlevél, vezetői engedély) és lakcímigazolvány (személyi azonosítóról és a lakcímről szóló hatósági igazolvány) szükséges;
    Költségek

    A hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállítása iránti eljárás illetékmentes.

    További információ
    1818   (Külföldről: +36-1-550-1858)
    1818@1818.hu

     

     
    Ügyintézési idő

    A postai - és elektronikus úton (Webes Ügysegéd, OkmányApp, telefon) előterjesztett kérelmekre indult közigazgatási hatósági eljárás ügyintézési ideje 8 nap.

    Az ügyintézési időbe nem számít bele a postai úton történő kézbesítés ideje, valamint az esetleges hiánypótlási felhívás teljesítésének ideje.

    A személyes megjelenéssel történő előterjesztés esetén az ügyintézési határidő 5 nap, azonban az esetek többségében a kiállítható bizonyítvány a kérelem benyújtásának napján átvehető.

     
    Érdemes tudni

    A bizonyítvány a kiállításától számított kilencven napig érvényes.

    A bizonyítvány kizárólag magyar nyelven kerül kiállításra. A bűnügyi nyilvántartó szerv hiteles fordítást nem készít.

    Egy kérőlap alapján egy bizonyítvány kerül kiállításra. Minden további bizonyítvány kiállításához újabb kérőlap kitöltése, kérelem előterjesztése szükséges.

    A bűnügyi nyilvántartó szerv a bizonyítványról másolatot, kivonatot nem készíthet.

     
    Jogorvoslat

    A hatósági erkölcsi bizonyítvánnyal kapcsolatos hatósági döntéssel szemben, annak közlésétől számított harminc napon belül, jogsérelemre hivatkozással, a belügyminiszter ellen közigazgatási per indítható a felperes lakó-, illetve tartózkodási helye szerinti közigazgatási kollégiummal működő törvényszéknek címzett keresettel.
    A keresetlevelet a Belügyminisztérium „BELUGY 629214158” KRID számú hivatali kapuján keresztül lehet elektronikus formában előterjeszteni, vagy a Belügyminisztérium Nyilvántartások Vezetéséért Felelős Helyettes Államtitkárság Bűnügyi Nyilvántartó Hatóságnak címzett ajánlott küldeményként postára adni, illetve ezen szervezeti egységnél benyújtani.
    A bírósági eljárás illetékköteles, azonban a felperest illetékfeljegyzési jog illeti meg, amely alapján mentesül az illeték előzetes megfizetése alól.
    A Bíróság a pert tárgyaláson kívül bírálja el, azonban bármelyik fél erre irányuló kérelmére tárgyalást tart.

    Elektronikus ügyintézés

    A hatósági erkölcsi bizonyítvány elektronikusan a Webes Ügysegéd alkalmazáson, valamint az OkmányApp mobil applikáción keresztül intézhető, illetve a telefonon keresztül történő kérelmezés esete is az elektronikus úton történő kérelmezések közé sorolandó.

    Fogalmak
    A hatósági erkölcsi bizonyítvány
     
    Gyakran ismételt kérdések
    Mit kell tenni, ha hibásan kitöltött kérőlapot küldtünk be?
    Mit kell tenni, ha tévedésből mégis befizettük az illetéket vagy korábbi kérőlaphoz tartozó készpénz-átutalási megbízáson a 3100 forintot?
    Mit tartalmaz a hatósági erkölcsi bizonyítvány?
     
    Jogszabályok

    A jogszabályok megtalálhatók a www.magyarorszag.hu honlapon a jogszabálykeresőben.