Mi a teendő az okmány elvesztése, eltulajdonítása, megsemmisülése, illetőleg megtalálása esetén?
Akinek a vezetői engedélyét eltulajdonították, megsemmisült vagy elvesztette, köteles azt haladéktalanul, de legkésőbb a tudomására jutásától számított három munkanapon belül bármely körzetközponti jegyzőnél vagy külföldön a külképviseletnél bejelenteni.
A vezetői engedély eltulajdonítása miatt a bejelentési kötelezettség a rendőrségnél tett feljelentéssel is teljesíthető.
Az elveszettnek vélt, de a későbbiekben megtalált vezetői engedélyről a megtalálástól számított három munkanapon belül értesíteni kell bármely körzetközponti jegyzőt, illetve külképviseletet.
Mi a teendő névváltozás esetén?
A vezetői engedély cseréje bármely okmányirodánál kezdeményezhető.
Névváltozás esetén a kérelemhez csatolni kell:
- a kiadás alapjául szolgáló előző vezetői engedélyt,
- a vezetői engedély kiállítása illetékének megfizetését tanúsító igazolást, továbbá
az ügyintézés során be kell mutatni:
- a névviselés megállapítására alkalmas házassági anyakönyvi kivonatot – ha a kérelem benyújtásakor érvényes személyazonosításra alkalmas okmánnyal nem rendelkezik, vagy ha a személyadat- és lakcímnyilvántartás adatai nem egyeznek a bemutatott okmány vagy okirat adataival.
A vezetői engedély kiadására irányuló eljárási illeték az 1990. évi XCIII. törvény alapján 4 000 forint. A 62. életévet betöltött kérelmező esetében, valamint, ha az egészségügyi hatóság előírása alapján a vezetői engedély érvényessége 1 év vagy annál rövidebb, a vezetői engedély kiadásának illetéke 1 500 forint.
Kinek adható vezetői engedély?
Vezetői engedélyt az a személy kaphat,
- aki megfelel:
- az egészségi
- a pályaalkalmassági
- a képzési és vizsgáztatási előírásoknak
- akinek a szokásos tartózkodási helye Magyarország területén van
- nem magyar állampolgár esetén az engedély kiadását megelőző hat hónapban Magyarországon tartózkodott
- aki közlekedésbiztonsági szempontból nem minősül alkalmatlannak
Járművezetésre jogosító okmányt a közlekedési igazgatási hatóság nem adhat annak, aki járművezetésre közlekedésbiztonsági szempontból alkalmatlan.
Közlekedésbiztonsági szempontból járművezetésre alkalmatlannak kell tekinteni azt a személyt:
- akit a bíróság vagy a szabálysértési hatóság a járművezetéstől jogerősen eltiltott, a határozatban meghatározott ideig
- akinek kényszergyógyítását vagy kényszergyógykezelését a bíróság elrendelte, annak időtartamára,
- akinek a vezetési jogosultsága szünetelését a hatóság jogerős határozatával elrendelte, annak időtartama alatt,
- akit a bíróság cselekvőképességet kizáró vagy korlátozó gondnokság alá helyezett,
- akinek a vezetői engedélyét a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről szóló törvény alapján a közlekedési igazgatási hatóság ideiglenesen visszavonta, a határozat jogerőre emelkedésétől kezdődően a visszavonást követően elkezdett utánképzés elvégzését tanúsító igazolás közlekedési igazgatási hatóságnál történő bemutatásáig, de legalább a vezetői engedély leadása napjától számított hat hónapig,
- akinek külön jogszabály alapján a hatáskörrel rendelkező hatóság az egészségi alkalmatlanságát állapította meg, az egészségi alkalmasság igazolásáig.
Lehet-e a külföldi hatóság által kiállított és érvényes vezetői engedéllyel vezetni Magyarországon?
Abban az esetben lehet a külföldi hatóság által kiállított és érvényes vezetői engedéllyel vezetni, Magyarországon, ha tartalmazza: az engedély jogosítottjának azonosítására alkalmas adatokat, a jogosított fényképét, az engedély kiállításának időpontját, az engedély számát, az egyes kategóriák érvényességi időpontját, a "permis de conduire" címfeliratot, az engedélyt kiadó ország nevét és/vagy államjelzését.
A külföldi hatóság által kiállított vezetői engedélyt megfelelőnek kell tekinteni, ha
- az az ország, amelyben a vezetői engedélyt kiadták csatlakozott az 1968. évi Bécsi Közúti Közlekedési Egyezményhez, vagy
- az engedélyt az EGT valamely tagállamában adták ki,
- azt nemzetközi szerződés vagy nemzetközi kötelezettségvállalás alapján az ország területén tartózkodó, átvonuló külföldi fegyveres erő tagja részére a küldő államban adták ki,
- ahhoz hiteles magyar nyelvű fordítást csatoltak, és annak segítségével a járművezetési jogosultság tartalma megállapítható.
Amennyiben a külföldi vezetői engedély a fenti feltételeknek nem felel meg, úgy - nemzetközi szerződés eltérő rendelkezése hiányában - az országhatártól a szálláshelyig, illetve a szálláshelytől a kiléptető határátkelőhelyig jogosít vezetésre.
A megfelelőnek tekintett okmány birtokában a folyamatos tartózkodás kezdetétől számított egy évig lehet vezetni, ezt követően a külföldi vezetői engedély, járművezetői vizsgakötelezettség nélkül cserélhető magyar okmányra. Egyéb esetekben közlekedési ismeretekből történő tanfolyam-mentes vizsga, más esetben gyakorlati vizsga után cserélhető.
Melyek a járművezetésre jogosító okmányok Magyarország területén?
- Vezetői engedély
- Ideiglenes vezetői engedély
- Nemzetközi vezetői engedély
- új vezetői engedély kiadásáig, de legfeljebb a kérelem benyújtásától számított 60 napig:
- az adott kategória tekintetében lejárt érvényességű vezetői engedély és
- a közlekedési igazgatási hatóság által a kérelemről elektronikus úton kiállított adatlap
- Külföldi hatóság által kiállított érvényes vezetői engedély Magyarországon történő elvesztése, eltulajdonítása, megsemmisülése esetén:
- az elvesztés, eltulajdonítás, megsemmisülés tényének bejelentéséről szóló jegyzőkönyv és
- a külföldi ország hatósága által kiadott vezetői engedély adataira, érvényességére és vezetői jogosultság tartalmára vonatkozó igazolás a kiállítás dátumától számított legfeljebb 30 napig
- Érvényes magyar vezetői engedély külföldön történő elvesztése, eltulajdonítása, megsemmisülése esetén:
- a külföldi vagy a magyar hatóságnál tett bejelentésről szóló jegyzőkönyv a bejelentéstől számított legfeljebb 30 napig
Kinek kell utánképzésen részt venni?
Utánképzésben részt kell venni annak a járművezetőnek:
- akit a bíróság vagy a szabálysértési hatóság közlekedési szabálysértés miatt legalább 6 hónapra, illetve
- akit a bíróság közlekedési bűncselekmény elkövetése miatt a járművezetéstől eltiltott, továbbá
- akinek vezetői engedélyét a közúti közlekedési előéleti pontrendszer alapján az eljáró hatóság visszavonta.
A vezetői engedély csak abban az esetben adható vissza, ha az érintett személy igazolja, hogy az utánképzésen részt vett.
A közlekedési igazgatási hatóság az utánképzési kötelezettségről a vezetői engedélyt visszavonó, a vezetési jogosultság szüneteléséről rendelkező határozatban tájékoztatja a járművezetőt. Az utánképzés sikeres elvégzése a vezetői engedély visszaadásának feltétele. Az utánképzés feltárással indul, melynek alapján a szakemberek megállapítják, hogy a járművezető vezetési felkészültségében milyen hiányosságok vannak, ennek eredménye és az elkövetett cselekmény jellege együttesen határozza meg az utánképzés végleges tartalmát
Az utánképzés végrehajtási szabályait a 139/1991. (X.29.) Korm. rendelet tartalmazza.
Ki állítja ki az egészségügyi alkalmassági véleményt?
Az egészségi alkalmassági vizsgálatot első fokon végző szervek:
- az 1. alkalmassági csoportba tartozó személy esetén
- a vizsgált személy választott háziorvosa, vagy
- a vizsgált személy lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti háziorvos;
- a 2. alkalmassági csoportba tartozó személy esetében:
- a vizsgált személy választott háziorvosa, vagy
- a munkavállalót foglalkoztató vagy foglalkoztatni kívánó munkáltató részére foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgálat orvosa, vagy
- a nem szervezett munkavégzés keretében dolgozó, vagy foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban nem álló személy esetén a lakóhelye szerint területileg illetékes foglalkozás-egészségügyi szakellátó hely orvosa.
Az előzőekben foglaltakon túl az egészségi alkalmassági vizsgálatot első fokon végző szervek lehetnek:
- a Magyar Honvédség, a rendvédelmi szervek és a nemzetbiztonsági szolgálat által kijelölt orvos, ha az érdekelt személy e szervek állományában teljesít szolgálatot vagy ilyen szervvel foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban áll;
- a MÁV Kórház és Rendelőintézet (Szolnok) és a Vasút-egészségügyi és Szolgáltató Közhasznú Társaság által kijelölt orvos, ha az érdekelt személy a vasutas biztosítottak köréről és a vasút-egészségügyi intézetekbe történő beutalás szakmai rendjéről szóló rendelet hatálya alá tartozik.