A jogügyletek biztonságának erősítése érdekében 2008. január 1-jétől életbe lépő változások
A lakásmaffia-tevékenység megszüntetése, az ingatlanokkal kapcsolatos visszaélések és a cégügyletekben tapasztalt jogsértések visszaszorítása céljából az Országgyűlés elfogadta a jogügyletek biztonságának erősítése érdekében szükséges törvénymódosításokról szóló 2007. évi LXIV. törvényt.
Fent megfogalmazott célok megvalósítása érdekében a jogszabály az ügyvédek, a közjegyzők és a bírósági végrehajtók számára elektronikus úton biztosít adatigénylési célú hozzáférést egyes hatósági nyilvántartásokhoz.
Az adatlekérdezési folyamat lebonyolítására egy új informatikai rendszer került kifejlesztésre, a Jogügyletek Biztonságát Erősítő Adatszolgáltatási Keretrendszer (rövidítve: JÜB), mely 2008. január 1-jétől a Kormányzati Portálon keresztül a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEK KH) működtetésében érhető el.
A felhasználók a JÜB rendszeren keresztül az ügyfeleik által bemutatott okmányon szereplő adatok megadásával adatot igényelhetnek különböző személyi és okmány-nyilvántartásokból, és az onnan kapott válasz alapján ellenőrizhetik ügyfelük személyi és lakcímadatait, illetve a jogügylet igénybevételéhez/nyújtásához bemutatott okmányuk érvényességét.
A közjegyzők és a bírósági végrehajtók emellett lekérdezhetik ügyfelük aktuális lakcímadatait, valamint megtudhatják, hogy ügyfelük tulajdonában milyen jármű van, illetve egy adott jármű milyen adatokkal szerepel a nyilvántartásban.
A JÜB rendszeren keresztül az egyes felhasználók az alábbi szolgáltatások igénybe vételére jogosultak:
Szolgáltatások (adatigénylési típusok) |
Az adatigénylésre jogosult felhasználók |
Személyazonosság- és okmányellenőrzés |
|
Okmányellenőrzés |
|
Jármű-nyilvántartási adatok igénylése |
|
Lakcím-tudakozódás |
|
Az adatszolgáltatás költségei
A különböző nyilvántartásokból történő adatszolgáltatásokért a nyilvántartásokra vonatkozó ágazati jogszabályokban meghatározott igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni. Ez alól az idegenrendészeti nyilvántartás jelent kivételt. Az idegenrendészeti nyilvántartásból szolgáltatott adatok esetében az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 28. §-nak (1) bekezdésében foglaltakat („Az államigazgatási eljárási cselekményért az e törvényben megállapított illetéket kell fizetni.”) kell alkalmazni.
A JÜB rendszerből történő adatigénylések esetében az egyes nyilvántartásokból történő adatszolgáltatásokért a díjrendeletekben meghatározott, különböző összegű díjakat, míg az idegenrendészeti nyilvántartásból az Itv.-ben meghatározott 2200 Ft általános tételű eljárási illetéket kell fizetni.
A bírósági végrehajtók mentesülnek mind a díj- mind az illetékfizetés alól.
A közjegyzőket a díjrendeletek mentesítik a díjfizetés alól. Mentesítő rendelkezés hiányában azonban az idegenrendészeti nyilvántartásból történő adatszolgáltatásért illetéket kell fizetniük.
Az ügyvédek sem a díjrendeletek, sem az illetéktörvény alapján nem élveznek mentességet, ezért ezen személyi kör minden egyes nyilvántartásból történő adatszolgáltatásért fizetni köteles.
A JÜB adatszolgáltatásért az adatigénylőnek utólag, a hatóság által kibocsátot elszámolás alapján kell fizetnie.
A különböző nyilvántartásokból történő adatszolgáltatásokért fizetendő díjtételek a vonatkozó jogszabályok értelmében az alábbiak szerint alakulnak:
JÜB számlázással kapcsolatos díjtáblázat és információk
Az elektronikus alkalmazás egyrészt a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEK KH) honlapjának (www.nyilvantarto.hu) jobb oldalán található „Jogügyletek biztonsága” logóra kattintva másrészt, a www.magyarorszag.hu Kormányzati Portál segítségével érhető el.
Az alkalmazást a jogosultak az alábbi feltételek együttes megléte esetén használhatják:
Amennyiben a szolgáltatással kapcsolatban bármely kérdése, vagy észrevétele van, kérjük keresse meg: