Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala
Lépésről lépésre
Törzskönyv - A törzskönyv adataiban bekövetkezett változások - pótlás, csere
Törzskönyv
A jármű tulajdonjogát igazoló okirat a törzskönyv. Egy járműhöz egy időben csak egy érvényes törzskönyv tartozhat.
Kiadására az alábbi esetekben kerül sor:
- jármű első forgalomba helyezése során annak, aki a jármű tulajdonjogát igazolja,
- a jármű tulajdonjog-változásakor a nyilvántartásba vételt követően, ha a kérelem és a csatolt, illetve bemutatott okiratokban foglaltak megfelelnek a jogszabályi feltételeknek.
Az alábbi esetekben a törzskönyv nem adható ki:
- a külön jogszabályban meghatározott időpontig, ha a járművet a tulajdonos az állam által nyújtott járművásárlási támogatás felhasználásával vette,
- a jármű V betűjelű különleges rendszámtáblával történő ellátása során,
- a jármű DT, CK betűjelű különleges rendszámtáblával történő ellátása során,
- a jármű Z betűjelű ideiglenes rendszámtáblával történő ellátása során,
- a négykerekű segédmotoros kerékpárok rendszámtáblával történő ellátása során.
A törzskönyv kiadására irányuló eljárás során a közlekedési igazgatási hatóság által elvégzett adatfelvétel alapján a törzskönyv "Hivatalos feljegyzések" rovatában feltüntetésre kerül:
- az "elidegenítési tilalom az állam javára fenntartva" bejegyzés, ha a jármű behozatalára, beszerzésére, forgalomba helyezésére az állam által nyújtott közterhek alóli mentesség, kedvezmény igénybevételével került sor, vagy ha beszerzésére az állam által nyújtott támogatással vagy kezességvállalással került sor,
- a "haszonélvezeti joggal terhelt" bejegyzés, ha a járműre haszonélvezeti jogot alapítanak;
- a "közös tulajdon" bejegyzés, ha a jármű tulajdonjoga több személyt is megillet,
- az "előzetes eredetiségvizsgálat hiánya" bejegyzés, ha a jármű forgalomba helyezése, illetve tulajdonjogában bekövetkezett változás nyilvántartásba vételére az előzetes eredetiségvizsgálat elvégzése nélkül kerül sor.
1. Igénylés feltételei, szükséges okmányok felsorolása
A járműnyilvántartásban szereplő jármű vagy a tulajdonosa adatainak, valamint a törzskönyvben feltüntetett bármely más adatnak a változásakor a törzskönyv cseréjét, míg a törzskönyv elvesztésekor, eltulajdonításakor vagy megsemmisülésekor a törzskönyv pótlását kell kérni.
A törzskönyv cseréjét, illetve pótlását a törzskönyvben szereplő járműtulajdonos (vagy a törzskönyvvel jogszerűen rendelkező személy) igényelheti.
Természetes személy igénylőnek a cserére vonatkozó kérelméhez csatolni kell, illetve be kell mutatni:
- az adatváltozásokat igazoló okiratokat (feltéve, hogy ezen okiratokat, illetve adatokat a hatóság az eljárásában is beszerezheti, de az igénylő ezt a hatóságtól nem kérte),
- a személyazonosító okmányát, valamint
- a törzskönyvet.
A törzskönyv pótlására vonatkozó kérelemhez csatolni kell, illetve be kell mutatni:
- a pótlás szükségességét igazoló okiratot (pl. eltulajdonítás esetén a feljelentésről készített rendőrségi jegyzőkönyvet), vagy okirat hiányában a hatóság előtt nyilatkozni kell a pótlás okáról,
- személyazonosító okmányt.
Jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság igénylőnek a cserére, illetve a pótlásra vonatkozó kérelméhez - a fentiek mellett - csatolni kell 3 hónapnál nem régebbi cégbírósági bejegyzést vagy - ha az igénylő nem kívánja, hogy a hatóság szerezze be - a Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálat által közokirat vagy elektronikus közokirat formájában kiadott cégkivonatot vagy ezek közjegyző vagy ügyvéd által hitelesített másolatát, közjegyzői hitelesítéssel ellátott aláírási címpéldányt, vagy ügyvéd által ellenjegyzett aláírás mintát, vagy ezek közjegyző által hitelesített másolatát, továbbá a gazdasági társaság eljáró ügyintézőjének eljárási jogosultságát igazoló okiratot.
2. Hol intézhető az adott ügy?
A törzskönyv cseréje, illetve pótlása iránti kérelem bármely okmányirodában előterjeszthető.
3. Csak személyesen vagy meghatalmazással is intézhető az adott ügy?
A hatóság előtti eljárásban a nagykorú természetes személy személyesen vagy meghatalmazott (megbízott) képviselője útján is eljárhat, ez utóbbi esetben az eljáró (meghatalmazott) személynek a fentieken túl be kell mutatnia a személyazonosító okmányát, valamint a kérelemhez csatolnia kell a meghatalmazásról vagy megbízásról szóló teljes bizonyító erővel rendelkező magánokiratot vagy közokiratot. Kiskorú természetes személy járműtulajdonos esetében a törvényes képviselője vagy a törvényes képviselője által meghatalmazott (megbízott) személy járhat el.
Amennyiben a jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság ügyintézésre jogosult képviselője helyett meghatalmazott (megbízott) személy jár el, az eljáró (meghatalmazott) személynek be kell mutatnia - a fentiekben felsorolt okiratok mellett - a személyazonosító okmányát, és a kérelemhez csatolni kell a meghatalmazásról vagy megbízásról szóló teljes bizonyító erővel rendelkező magánokiratot vagy közokiratot is.
4. Mennyibe kerül az okmány kiváltása?
Az törzskönyv cseréje, illetve pótlása illetékköteles, az illeték összege 6000 Ft. Illetékmentes a törzskönyv cseréje, ha a csere a hatóság téves bejegyzésén alapul vagy az okmány gyártáshibás.
Természetes személy továbbá abban az esetben mentesül az illetékfizetés kötelezettsége alól, amennyiben kérelmére az okmányiroda vezetője (jegyző) részére személyes költségmentességet engedélyez.
5. Milyen módon teljesíthető az illetékfizetési kötelezettség?
Az illetéket az eljárás megindítását megelőzően készpénz-átutalási megbízás útján vagy
- amennyiben az okmányirodában erre lehetőség van - bankkártyával vagy házipénztárba készpénzzel kell megfizetni a Magyar Államkincstár illeték bevételi számlája javára.
6. a) A kérelem benyújtását követően mennyi idő alatt készül el az okmány?
A törzskönyv a kérelem benyújtását követően általában 10 munkanap alatt elkészül.
A törzskönyv pótlására vonatkozó kérelem esetén az elveszett, eltulajdonított, megsemmisült törzskönyv sorszámát az okmányiroda értesítése alapján a KEK Központi Hivatala a Magyar Közlöny mellékletét képező Hivatalos Értesítőben és a kormányzati honlapon közzéteszi. A törzskönyv pótlására a sorszámnak Magyar Közlönyben való közzétételét követő 15. nap után kerülhet sor, és a legyártását követően kerül sor a postázásra, illetve vehető át az okmányirodában.
6. b) Van-e lehetőség sürgősségi eljárásra?
Nincs lehetőség sürgősségi eljárásra.
7. Hol vehető át az elkészült okmány?
A legyártott törzskönyvet a kérelmező a kérelem benyújtásakor tett, kézbesítési címre vonatkozó nyilatkozatában foglaltaknak megfelelően az okmányirodában vagy postai úton veheti át. Az át nem vett törzskönyvet az értesítési cím szerint illetékes okmányiroda a törzskönyv kiállításától számított egy évig megőrzi (tehát a tulajdonos, vagy az arra feljogosított meghatalmazott e határidő lejártáig ott veheti át), azt követően az okmányiroda KEK Központi Hivatalának megsemmisítés céljából megküldi.
A jármű tulajdonjogát érintő korlátozás (elidegenítési, terhelési tilalom stb.) esetén a törzskönyv kizárólag a korlátozás jogosítottja (illetve annak képviselője, meghatalmazottja) részére adható ki.
8. A kiállítást követően mennyi ideig érvényes az okmány?
A cserélt, illetve pótolt törzskönyv mindaddig érvényes, amíg az okmány pótlására vagy új törzskönyv kiállítására nem kerül sor.
9. Van-e lehetőség elektronikus út igénybevételére?
Nincs lehetőség elektronikus ügyintézésre.
10. Van-e az okmányra vonatkozó proaktív szolgáltatás az adott okmány érvényességi idejének lejártáról?
A törzskönyv tekintetében nem vehető igénybe un. proaktív szolgáltatás.
11. Mi a teendő az okmány elvesztése, eltulajdonítása megsemmisülése, illetőleg megtalálása esetén?
Amennyiben a törzskönyv pótlására irányuló eljárás megindítását követően a törzskönyv megkerül, azt haladéktalanul le kell adni az okmányirodában.
12. Egyéb, illetve további az adott eljárás szempontjából fontosnak tartott információk:
Amennyiben a törzskönyv pótlására vonatkozó eljárás során az okmány sorszámának a Magyar Közlönyben való közzétételét követően valamely érdekelt fél a járművel, illetve törzskönyvvel kapcsolatos jogosultságát a megjelölt határidőn belül igazolja, a törzskönyv nem pótolható.
Ha a törzskönyv - megrongálódása ellenére - kétséget kizáróan azonosításra alkalmas, az új törzskönyv kiállításának kezdeményezése közzététel nélkül elvégezhető.
Nem kell pótolni a törzskönyvet, ha annak elvesztése, megsemmisülése, megrongálódása a tulajdonjog változásának nyilvántartásba vételére irányuló hatósági eljárás megindítását megelőzően történt, és a jármű tulajdonjogának jogszerű megszerzését az ügyfél az eljárásban hitelt érdemlően igazolja