Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala
Lépésről lépésre
Személyazonosító igazolvány kérelmezése érvényességi idő lejárata miatt
1. Igénylés feltételei, szükséges okmányok felsorolása
Ha a kérelmező birtokában van a kérelmezést megelőző egy éven belül lejárt állandó személyazonosító igazolványa, vagy a kérelem benyújtásakor rendelkezik a személyazonosságát igazoló más érvényes, vagy egy éven belül lejárt okmánnyal (útlevél, kártyatípusú jogosítvány) és az adatokban nem következett be változás, akkor a lejárt állandó személyazonosító igazolványát, illetőleg személyazonosságát igazoló más érvényes, vagy egy éven belül lejárt okmányát (útlevél, kártyatípusú jogosítvány) kell bemutatnia.
Az esetben, ha a kérelmező adataiban nem következett be változás, és a személyazonosító igazolvány a kérelem benyújtását megelőző egy éven túl járt le, továbbá a kérelmező nem rendelkezik személyazonosításra alkalmas, érvényes egyéb okmánnyal - útlevéllel, kártya formátumú vezetői engedéllyel - vagy az utóbb említett okmányok a kérelem benyújtását megelőző egy éven túl jártak le, a személyazonosító igazolvány iránti kérelméhez be kell mutatnia
- a születési anyakönyvi kivonatát és a névviselés megállapítására alkalmas (házassági) anyakönyvi kivonatát;
- a doktori cím viselésére jogosító okiratot;
- a külföldről hazatérés esetén a magyar állampolgárságát igazoló érvényes állampolgársági bizonyítványát, valamint a személyi azonosítót és a lakcímet igazoló hatósági igazolványát;
- a bevándorolt, a menekült és a letelepedett jogállású kérelmezőnek a bevándorlási engedélyt, a menekültkénti elismerését igazoló okiratot, a letelepedett jogállást igazoló okmányt, továbbá a személyi azonosítót és a lakcímet igazoló hatósági igazolványt.
A kérelemhez csatolni kell a 14 éven aluli kiskorú igazolványképét (abban az esetben, ha a kérelem előterjesztésének helye a 14 éven aluli kiskorú lakóhelye vagy tartózkodási helye szerint illetékes jegyző)
2. Hol intézhető az adott ügy?
A kérelem személyesen bármely okmányirodánál előterjeszthető.
3. Csak személyesen vagy meghatalmazással is intézhető az adott ügy?
A kérelmező helyett meghatalmazottja is eljárhat, ha a kérelmező - a kezelőorvos által kiállított igazolás szerint - egészségi állapota miatt nem képes a hatóság előtt személyesen megjelenni.
A kérelmező helyett meghatalmazottja jár el, ha a kérelmező szabadságvesztés büntetését tölti, kényszergyógykezelés vagy ideiglenes kényszergyógykezelés alatt áll, valamint ha a kérelmező előzetes letartóztatásban van.
A kiskorú ügyfél nem rendelkezik eljárási képességgel, így helyette és nevében törvényes képviselője jár el. A kiskorú ügyfél törvényes képviseletét általában a szülők látják el. A kiskorú személyazonosító igazolvány iránti kérelme benyújtásához nincs szükség mindkét szülőre, az okmány kiállítását az egyik szülő is kérelmezheti. A törvényes képviselő helyett eljárhat meghatalmazott is.
4. Mennyibe kerül az okmány kiváltása?
Az állandó személyazonosító igazolvány kiadására irányuló eljárás illetéke 1500 forint.
Illetékmentes
- a 14. életévét be nem töltött polgár személyazonosító igazolványa iránti kérelme, kivéve az elveszett, megsemmisült megrongálódott okmány cseréje esetén,
- a 70. életévét betöltött polgár személyazonosító igazolványa iránti kérelme, ha útlevéllel vagy kártyaformátumú vezetői engedéllyel nem rendelkezik.
Az eljáró okmányirodánál lehetőség van költségmentességi kérelem benyújtására.
5. Milyen módon teljesíthető a díjfizetési kötelezettség?
A Magyar Államkincstár által kibocsátott készpénz-átutalási megbízással (sárga csekkel postai úton) illetve az okmányirodákban házi pénztárba történő befizetéssel vagy bankkártyás fizetéssel (kérjük, előzetesen érdeklődjön, hogy az Ön által kiválasztott okmányirodában milyen lehetőségek vannak az illetékfizetésre).
6. a) A kérelem benyújtását követően mennyi idő alatt készül el az okmány?
Az állandó személyazonosító igazolvány központilag (a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala által) kerül kiállításra (nem az okmányiroda készíti), általában 2-3 hét alatt elkészül és postázásra kerül. Javasoljuk, hogy a kérelem benyújtásakor az okmányirodával egyeztessenek e kérdésben, illetve beszéljék meg, hogy milyen módon kérnek értesítést az okmány megérkezéséről (amennyiben az okmányirodába kérték annak postázását).
Sms és e-mail értesítés az elkészült okmányokról
A Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala 2010. július 13-tól az okmányirodában igényelt személyazonosító igazolvány, útlevél és vezetői engedély okmányok tekintetében az okmányok okmányirodába történő megérkezésére, illetve postára adásának napjára vonatkozó tájékoztató SMS és e-mail értesítés szolgáltatást vezetett be.
A szolgáltatást, az okmány igénylésekor veheti igénybe, melynek keretében az Ön által megadott mobiltelefon illetve e-mail elérhetőségekre automatikus értesítést kaphat arról, hogy okmánya postázásra, illetve okmányirodai átvétel választása esetén az okmányirodába bevételezésre került. Amennyiben mobiltelefonszámát és e-mail címét is megadja, mindkét elérhetőségre megkapja az értesítést.
Felhívjuk figyelmét, hogy az elérhetőségek megadása során kiemelten ügyeljenek a megadott adatok (telefonszám, e-mail cím) pontosságára.
6. b) Van-e lehetőség sürgősségi eljárásra?
Nincs lehetőség sürgősségi eljárásra.
7. Hol vehető át az elkészült az okmány?
Az állandó személyazonosító igazolványt (az esetben, ha ideiglenes okmány kiadására nem kerül sor) - a kérelmező választása szerint - postai úton kell továbbítani, vagy az okmányirodában kell átadni részére. Az okmányirodában kell átadni az állandó személyazonosító igazolványt, ha az eljárás során ideiglenes személyazonosító igazolvány kiadására került sor, illetve abban az esetben is, ha a kérelem benyújtását követően az ügyfél birtokában marad a korábbi, még érvényes állandó személyazonosító igazolványa.
A postai úton át nem vett állandó személyazonosító igazolványt a kérelmező személyesen veheti át az értesítési cím szerint illetékes okmányirodában.
8. A kiállítást követően mennyi ideig érvényes az okmány?
Az állandó személyazonosító igazolvány érvényességének időtartama
- a kiadás napjától számított 3 év, ha a jogosult a 6. életévét még nem töltötte be;
- a 14. életév betöltésének napjáig terjedő időtartam, ha a jogosult a 6. életévét betöltötte, de a 14. életévét még nem töltötte be;
- a kiadás napjától számított 8 év, ha a jogosult a 14. életévét betöltötte, de a 20. életévét még nem töltötte be;
- a kiadás napjától számított 10 év, ha a jogosult a 20. életévét betöltötte;
- határidő nélküli, ha a jogosult a 70. életévét betöltötte.
A letelepedett jogállású személy állandó személyazonosító igazolványát a letelepedési engedélyébe, ideiglenes letelepedési engedélyébe, nemzeti letelepedési engedélyébe, illetve EK letelepedési engedélyébe bejegyzett érvényességi idővel megegyező érvényességgel kell kiadni.
9. Van-e lehetőség elektronikus út igénybevételére?
Elektronikus ügyintézésre nincs lehetőség.
10. Van-e az okmányra vonatkozó proaktív szolgáltatás, az adott okmány érvényességi idejének lejártáról?
Az ügyfélkapuval rendelkező polgárok részére e-mailben, a felhasználó ügyfélkapu nyilvántartásban szereplőemailcímére értesítés kerül kiküldésre az okmány érvényességi idejének lejártáról. A szolgáltatás minden ügyfélkapuval rendelkező részére automatikusan beállításra kerül. Az értesítést három alkalommal, az érvényességi idő lejárta előtt 2 hónappal, majd 1 hónappal és végül a lejárat napján kapják meg.
A lemondására illetve újbóli aktiválására, a Kormányzati Portálon (http://www.magyarorszag.hu), az Ügyfélkapuba történő bejelentkezést követően, a "Saját adatok" cím alatt van lehetőség.
11. Mi a teendő az okmány elveszése, eltulajdonítása, megsemmisülése, illetőleg megtalálása esetén?
Akinek a személyazonosító igazolványát eltulajdonították, megsemmisült vagy elvesztette, köteles azt haladéktalanul, de legkésőbb a tudomására jutásától számított három munkanapon belül bármely körzetközponti jegyzőnél vagy külföldön a külképviseletnél bejelenteni.
A személyazonosító igazolvány eltulajdonítása miatt a bejelentési kötelezettség a rendőrségnél tett feljelentéssel is teljesíthető.
Az elveszettnek vélt, de a későbbiekben megtalált személyazonosító igazolványról a megtalálástól számított három munkanapon belül értesíteni kell bármely körzetközponti jegyzőt, illetve külképviseletet.
12. Egyéb, illetve további, az adott eljárás szempontjából fontosnak tartott információk
A jogosult részére az állandó okmány lejárat miatti cseréje esetén ideiglenes személyazonosító igazolványt kell kiadni, ha nem rendelkezik érvényes útlevéllel vagy kártyaformátumú vezetői engedéllyel.
A cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezett és a kiskorú polgár személyazonosító igazolványának kiadásával, használatával, birtokban tartásával kapcsolatos kötelezettségek a törvényes képviselőt terhelik.
Illetékmentes a személyazonosító igazolvány kiadásához szükséges anyakönyvi kivonat kiállítása.