Lépésről lépésre
Az érvényesítő címke
Az érvényesítő címke
Az érvényesítő címke a rendszámtáblán elhelyezett hatósági igazolás, amely a jármű műszaki alkalmasságának érvényességét jelzi. A címkét - a CD, a P és a Z betűjelű ideiglenes rendszámtábla kivételével - valamennyi rendszámtáblán el kell helyezni.
Az érvényesítő-címke készlet kettő azonos sorszámú részből áll:
- egy darab rendszámtábla érvényesítő címkéből és
- egy darab műszaki érvényességet igazoló jelző csíkból.
1. Igénylés feltételei, szükséges okmányok felsorolása.
Az érvényesítő címkét a jármű időszakos műszaki megvizsgálása során a nemzeti közlekedési hatóság, illetve jogszabályban arra feljogosított szervek, egyéb esetben a közlekedési igazgatási hatóság (okmányiroda) - a nemzeti közlekedési hatóságnak a jármű közúti forgalomban történő részvétele műszaki alkalmasságának igazolása, illetőleg a járműnyilvántartásban szereplő adatok alapján - adja ki.
Az érvényesítő címke kiadását a jármű forgalmi engedély szerinti üzembentartója, vagy meghatalmazott (megbízott) képviselője kérheti.
Az eljárás abban az esetben indítható az okmányirodában, amennyiben a műszaki érvényesség meghosszabbítása (illetve az ehhez szükséges érvényesítő címke kiadása) a forgalmi engedély cseréjével is jár.
Természetes személy igénylőnek az okmányirodában kezdeményezett eljárás esetén a kérelméhez csatolni kell, illetve be kell mutatni:
- a nemzeti közlekedési hatóság által kiadott, a jármű műszaki alkalmasságát igazoló Műszaki adatlapot,
- a forgalmi engedélyt,
- a személyazonosító okmányát, valamint
- a jármű hátsó rendszámtábláját.
Jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság igénylőnek a kérelméhez - a fentiek mellett - csatolni kell 3 hónapnál nem régebbi cégbírósági bejegyzést vagy - ha az igénylő nem kívánja, hogy a hatóság szerezze be - a Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálat által közokirat vagy elektronikus közokirat formájában kiadott cégkivonatot vagy ezek közjegyző vagy ügyvéd által hitelesített másolatát, közjegyzői hitelesítéssel ellátott aláírási címpéldányt, vagy ügyvéd által ellenjegyzett aláírás mintát, vagy ezek közjegyző által hitelesített másolatát, továbbá a gazdasági társaság eljáró ügyintézőjének eljárási jogosultságát igazoló okiratot.
2. Hol intézhető az adott ügy?
Az okmányirodai eljárás esetén kérelem bármely okmányirodában előterjeszthető.
3. Csak személyesen vagy meghatalmazással is intézhető az adott ügy?
A hatóság előtti eljárásban a természetes személy személyesen vagy meghatalmazott (megbízott) képviselője útján is eljárhat, ez utóbbi esetben az eljáró (meghatalmazott) személynek a fentieken túl be kell mutatnia a személyazonosító okmányát, valamint a kérelemhez csatolnia kell a meghatalmazásról vagy megbízásról szóló teljes bizonyító erővel rendelkező magánokiratot vagy közokiratot.
Amennyiben a jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság ügyintézésre jogosult képviselője helyett meghatalmazott (megbízott) személy jár el, az eljáró (meghatalmazott) személynek be kell mutatnia a fentiekben felsorolt okmányok mellett a személyazonosító okmányát, és a kérelemhez csatolni kell a meghatalmazásról vagy megbízásról szóló teljes bizonyító erővel rendelkező magánokiratot vagy közokiratot is.
4. Mennyibe kerül az okmány kiváltása?
Az érvényesítő címke kiadása díjköteles, amelynek összege 585 Ft. Miután az okmányirodai eljárásra abban az esetben kerülhet sor, ha a műszaki érvényesség meghosszabbítása (illetve az ehhez szükséges érvényesítő címke kiadása) a forgalmi engedély cseréjével is jár, a forgalmi engedély cseréje illetékköteles, az illeték összege 6000 Ft.
Természetes személy abban az esetben mentesül az illetékfizetés kötelezettsége alól, amennyiben kérelmére az okmányiroda vezetője (jegyző) részére személyes költségmentességet engedélyez
5. Milyen módokon teljesíthető az illeték, illetve díjfizetési kötelezettség?
A díjösszeget az eljárás megindítását megelőzően készpénz-átutalási megbízás útján vagy - amennyiben az okmányirodában erre lehetőség van - bankkártyával vagy házipénztárba készpénzzel kell megfizetni az eljáró okmányiroda bankszámlája javára. Az illetéket az eljárás megindítását megelőzően készpénz-átutalási megbízás útján vagy - amennyiben az okmányirodában erre lehetőség van - bankkártyával vagy házipénztárba készpénzzel kell megfizetni a Magyar Államkincstár illeték bevételi számlája javára.
6. a) A kérelem benyújtását követően mennyi idő alatt készül el az okmány?
Az érvényesítő címkét az okmányiroda ügyintézője a hatóság hivatalos helyiségében eljárva a hátsó rendszámtáblára ragasztja fel az alábbiak szerint:
az A típusú rendszámtáblán a kötőjel fölé,
a B típusú rendszámtáblán a jobb alsó sarokba,
a C típusú rendszámtáblán a H jel alá kerül elhelyezésre.
A címke sorszámát az ügyintéző a forgalmi engedélybe a hátoldalán kialakított helyre jegyzi be, és a címke kiadásával egy időben a jelzőcsíkot a forgalmi engedélybe beragasztja. A jelzőcsík forgalmi engedélybe történő beragasztásakor - mivel az csak az érvényesség évét tartalmazza - az ügyintéző bejegyzi a lejárati hónapot, valamint napot, és a bejegyzést lebélyegzi.
6. b) Van-e lehetőség sürgősségi eljárásra?
Amennyiben az érvényesítő címke kiadása teljesíthető, az okmányiroda ügyintézője az a) pont szerint jár el.
7. Hol vehető át az elkészült okmány?
A 6. pontban foglaltak az irányadók.
8. A kiállítást követően mennyi ideig érvényes az okmány?
Az érvényesítő címke érvényessége a forgalmi engedélyben feltüntetett műszaki érvényesség határidejéhez köthető, azzal megegyezik.
9. Van-e lehetőség elektronikus út igénybevételére?
Nincs lehetőség elektronikus ügyintézésre.
10. Van-e az okmányra vonatkozó proaktív szolgáltatás az adott okmány érvényességi idejének lejártáról?
Az érvényesítő címke tekintetében nem vehető igényben un. proaktív szolgáltatás.
11. Mi a teendő az okmány elvesztése, eltulajdonítása megsemmisülése, illetőleg megtalálása esetén?
Amennyiben az érvényesítő címke a rendszámtábláról elveszik, megsemmisül vagy a műszaki érvényességi idő megállapítására bármilyen más okból alkalmatlanná válik, ezt a tényt az okmányirodában be kell jelenteni, és kezdeményezni kell az érvényesítő címke pótlását. Az eljárásra ebben az esetben a fenti pontokban leírtak az irányadók.
|