Lépésről lépésre
Vezetői engedély kiállítása első szerzés esetén
1. Igénylés feltételei, szükséges okmányok felsorolása
Járművezetésre jogosító okmányt az kaphat, aki egészségi, pályaalkalmassági, képzési és vizsgáztatási előírásoknak megfelel. Vezetői engedélyt az előírt feltételek teljesülése mellett is csak olyan kérelmezőnek lehet kiadni, akinek a szokásos tartózkodási helye Magyarország területén van, valamint nem magyar állampolgár esetén az engedély kiadását megelőző hat hónapban Magyarországon tartózkodott.
Szokásos tartózkodási hely: Az az ország, ahol az adott személy általában él, vagyis ahol egy naptári évben legalább 185 napot tölt személyes és foglalkozásával összefüggő kötöttségei miatt, vagy foglalkozási kötöttségekkel nem rendelkező személy esetén olyan személyes kötöttségei miatt, amelyek szoros kapcsolatra utalnak az adott személy és azon ország között, ahol él, valamint
Ügyintézéshez bemutatandó okmányok:
- a személyazonosításra alkalmas okmány (személyi igazolvány, útlevél)
- a személyazonosító jelet tartalmazó hatósági igazolvány (lakcímigazolvány)
- külföldi esetén a szokásos tartózkodási hely országát igazoló okmány
Ügyintézéshez csatolandó okmányok:
- vizsga lap
- egészségügyi alkalmasság igazolása
- illeték megfizetését tanúsító igazolás
2. Hol intézhető az adott ügy?
Bármely okmányirodában kezdeményezhető az első vezetői engedély kiállítása.
3. Csak személyesen vagy meghatalmazással is intézhető az ügy?
Az első vezetői engedély kiadására irányuló kérelmet a közlekedési igazgatási hatóságnál (okmányiroda) személyesen lehet benyújtani.
4. Mennyibe kerül az okmány kiváltása?
A vezetői engedély kiadására irányuló eljárási illeték 4000 forint. Az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött kérelmező esetében, valamint, ha az egészségügyi hatóság előírása alapján a vezetői engedély érvényessége 1 év vagy annál rövidebb, a vezetői engedély kiadásának illetéke 1500 forint.
Nincs lehetőség illetékmentességre.
5. Milyen módokon teljesíthető az illeték, illetve díjfizetési kötelezettség?
A Magyar Államkincstár által kibocsátott készpénz-átutalási megbízással (sárga csekkel postai úton) illetve az okmányirodákban házi pénztárba történő befizetéssel vagy bankkártyás fizetéssel (kérjük, előzetesen érdeklődjön, hogy az Ön által kiválasztott okmányirodában milyen lehetőségek vannak az illetékfizetésre).
6. a) A kérelem benyújtását követően mennyi idő alatt készül el az okmány?
A vonatkozó jogszabály az eljáró hatóságnak a döntés meghozatalára harminc nap határidőt biztosít.
Sms és e-mail értesítés az elkészült okmányokról
A Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala 2010. július 13-tól az okmányirodában igényelt személyazonosító igazolvány, útlevél és vezetői engedély okmányok tekintetében az okmányok okmányirodába történő megérkezésére, illetve postára adásának napjára vonatkozó tájékoztató SMS és e-mail értesítés szolgáltatást vezetett be.
A szolgáltatást, az okmány igénylésekor veheti igénybe, melynek keretében az Ön által megadott mobiltelefon illetve e-mail elérhetőségekre automatikus értesítést kaphat arról, hogy okmánya postázásra, illetve okmányirodai átvétel választása esetén az okmányirodába bevételezésre került. Amennyiben mobiltelefonszámát és e-mail címét is megadja, mindkét elérhetőségre megkapja az értesítést.
Felhívjuk figyelmét, hogy az elérhetőségek megadása során kiemelten ügyeljenek a megadott adatok (telefonszám, e-mail cím) pontosságára.
6. b) Van-e lehetőség sürgősségi eljárásra, amennyiben igen, milyen feltételekkel?
Indokolt esetben lehetőség van a vezetői engedély soron kívüli kiadására is - így különösen halaszthatatlan külföldre utazás esetén -, amennyiben a vezetői engedély cseréjére irányuló kérelmet a Hivatalnál (Központi Okmányiroda, 1133 Budapest, Visegrádi utca 110-112.) nyújtották be.
7. Hol vehető át az elkészült okmány?
Az elkészült okmány kézbesítésének két módja biztosított:
Az elkészült okmány kézbesítésének két módja biztosított:
- az ügyfél lakcímére postai kézbesítés, vagy
- az eljáró okmányirodában személyes átvétel útján.
Amennyiben az elkészült vezetői engedély személyes átvétele nem lehetséges, meghatalmazott is eljárhat. Ebben az esetben az írásbeli meghatalmazást kell bemutatnia a meghatalmazottnak.
8. A kiállítást követően mennyi ideig érvényes az okmány?
Az új típusú vezetői engedély egyidejűleg két funkciót tölt be: egyrészt igazolja a vezetői engedély jogosultjának vezetési jogosultságát, egyben alkalmas az engedély jogosultja személyazonosságának igazolására is.
A két funkció tartalmát tekintve élesen elválik egymástól. Az okmány kizárólag a megszerzett kategória mellett, a vezetői engedély hátoldalán szereplő 11. adatmezőben feltüntetett időpontig, vagyis az egészségi érvényesség lejártáig jogosít vezetésre.
A vezetői engedély a kettős funkcióból adódóan tartalmazza - nemzetközi kódokkal - jelölve az eltérő időtartamú érvényességi időpontokat. A vezetői engedély egészségi alkalmasságra vonatkozó, 11. pontban feltüntetett érvényességi ideje nem esik egybe a személyazonosság igazolására vonatkozó 4. b. Pontban feltüntetett érvényességi idővel. Amennyiben az ügyfél nem kívánja vezetési jogosultság igazolására felhasználni a vezetői engedélyt, az egészségi alkalmassági érvényességi idő lejáratát követően, személyazonosság igazolására - a 4. b. pontban feltüntetett időpontig - természetesen továbbra is alkalmas.
Lehetőség van kérelmezni a vezetői engedély kiállítása során - az orvosi vizsgálaton megállapított időponton belül - a vezetői engedély a lejáratának hónapja és napja, az okmány jogosítottja születési idejének hónapjával és napjával megegyezően kerüljön kiállításra.
Az ügyfél kérelmezheti továbbá, hogy a nemzetközi kategóriában érvényesített vezetői engedély érvényességének időpontja a kategória érvényesség időpontjához igazodjon. Ez azt jelenti, hogy a vezetői engedély első és második oldala az egészségi alkalmassági véleményen szereplő időpontig kerül kiállításra.
9. Van-e lehetőség elektronikus út igénybevételére? (ennek feltételei, leírása)
Nincs lehetőség első vezetői engedély szerzésekor elektronikus ügyintézésre.
10. Van-e az okmányra vonatkozó proaktív szolgáltatás, az adott okmány érvényességi idejének lejártáról? Amennyiben igen, annak leírása
A vezetői engedély kategória lejárta esetében - amennyiben az ügyfél rendelkezik ügyfélkapuval - a Hivatal értesíti annak lejártáról. (proaktív szolgáltatás)
11. Mi a teendő az okmány elveszése, eltulajdonítása, megsemmisülése, illetőleg megtalálása esetén?
Akinek a vezetői engedélyét eltulajdonították, megsemmisült vagy elvesztette, köteles azt haladéktalanul, de legkésőbb a tudomására jutásától számított három munkanapon belül bármely körzetközponti jegyzőnél vagy külföldön a külképviseletnél bejelenteni.
A vezetői engedély eltulajdonítása miatt a bejelentési kötelezettség a rendőrségnél tett feljelentéssel is teljesíthető.
Az elveszettnek vélt, de a későbbiekben megtalált vezetői engedélyről a megtalálástól számított három munkanapon belül értesíteni kell bármely körzetközponti jegyzőt, illetve külképviseletet.
12. Egyéb, illetve további, az adott eljárás szempontjából fontosnak tartott információk
Járművezetésre jogosító okmányt a közlekedési igazgatási hatóság nem adhat annak, aki járművezetésre közlekedésbiztonsági szempontból alkalmatlan. Közlekedésbiztonsági szempontból járművezetésre alkalmatlannak kell tekinteni azt a személyt,
a) akit a bíróság vagy a szabálysértési hatóság a járművezetéstől jogerősen eltiltott, a határozatban meghatározott ideig
b) akinek kényszergyógyítását vagy kényszergyógykezelését a bíróság elrendelte, annak időtartamára,
c) akinek a vezetési jogosultsága szünetelését a hatóság jogerős határozatával elrendelte, annak időtartama alatt,
d) akit a bíróság cselekvőképességet kizáró vagy korlátozó gondnokság alá helyezett,
e) akinek a vezetői engedélyét a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről szóló törvény alapján a közlekedési igazgatási hatóság ideiglenesen visszavonta, a határozat jogerőre emelkedésétől kezdődően a visszavonást követően elkezdett utánképzés elvégzését tanúsító igazolás közlekedési igazgatási hatóságnál történő bemutatásáig, de legalább a vezetői engedély leadása napjától számított hat hónapig,
f) akinek külön jogszabály alapján a hatáskörrel rendelkező hatóság az egészségi alkalmatlanságát állapította meg, az egészségi alkalmasság igazolásáig.
|