Schengeni csatlakozás
Általános schengeni ismeretek
Az Európai Uniót létrehozó Maastrichti Szerődés tűzte ki célul a tagállamok közötti bel- és igazságügyi együttműködést, (jelenleg: rendőrségi és igazságügyi együttműködés büntetőügyekben) amely magába foglalja az Unió területén belül a belső határokon való ellenőrzés felszámolását. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a tagállamok a külső határok (tagállamok és nem-tagállamok közötti határok) ellenőrzését összehangolják és megerősítsék, a vízumkiadás és kiutasítás szabályait egységesítsék, valamint biztosítsák a tagállamok közötti rendőri együttműködést. Mindezek megvalósítását segíti elő a Schengeni Információs Rendszer (SIS) alkalmazása.
Magyarország jelenleg még nem teljes jogú schengeni tag, reményeink szerint azonban a teljes jogú tagság 2007. december 31-ével bekövetkezik. A schengeni követelmények maradéktalan teljesítése kiemelkedően fontos, mivel Magyarországnak több határszakasza külső határnak minősül.
A belső határokon folytatott ellenőrzések mielőbbi megszüntetésének érdekében az Európai Unió Tanácsa kiterjesztette a jelenleg működő SIS I. rendszer alkalmazását az új tagállamokra, így Magyarországra is. (SISone4ALL javaslat) Ennek keretében minden tagállam kijelöl egy szervet, amely a Schengeni Információs Rendszer nemzeti része tekintetében központi hatáskörrel rendelkezik. Ezt a feladatkört Hivatalunk látja el, és biztosítja a SIS nemzeti részének zökkenőmentes működését.
|